neděle 6. prosince 2015

Chybovat je lidské, ale jak často si to můžete dovolit při prezentování?

O tom jak správně prezentovat se můžete dočíst nebo shlédnout na internetu, zvláště na youtube, opravdu požehnaně. Přesto stále existuje mnoho přednášek a prezentací, které mě vůbec nebaví. Je vidět, že autor je zřejmě připravoval na poslední chvíli, snímky zobrazují miniaturní grafy, které nejsou vidět ani z první řady nebo příliš mnoho textu, který by lehce nahradil obrázek nebo symbol. A navíc je prezentující čte a to už je opravdu "nuda z Brna".

Jak tedy připravit prezentaci, která by bavila a zaujala vaše publikum? 

Ze svého profesního života jsem vám připravila seznam pěti základních chyb, kterých je dobré se vyvarovat:


1/ nepodceňujte přípravu
Představte si, že vám kolegyně/kolega v práci den před svou prezentací u zákazníka řekne, že je nemocný, ať to vezmete za něj. A co je horší, z prezentace ještě nemá ani čárku, takto to dělá většina lidí a v dnešních časových nárocích na zvládnutí všeho jim to nemůžeme mít za zlé. Ale není to dobrý start. Připravujte si všechny podklady postupně, každý den trošku, při čekání u lékaře, u školy při vyzvednutí dětí, v dopravním prostředku. Přečtěte si veškeré odborné informace, nachytejte tématicky vhodné obrázky, symboly, jednoduché texty a fakta. Budete tak mít více možností zahrnou třeba i pár humorných pasáží a odlehčit tak strohá, ale důležitá fakta své prezentace. 

Podívejte se na příklad, kde vidíte rozdíly v zobrazení snímků:

Na prvním vidíte zahlcení textu a na druhém, jak si lze se snímkem pohrát. 

Důležité a vaším cílem by mělo být: 80% verbální projev a jen 20% vizuální, jako doplněk proslovu. 

2/ natrénujte si přednes
Až bude vaše prezentace připravená, zkuste si svůj přednes, alespoň 2x. Sami zjistíte, kolik změn je ještě možné zpracovat, abyste vylepšili svůj proslov a prezentaci a vaše publikum lépe zaujali a hlavně udrželi si jeho pozornost nejlépe po celou dobu vašeho přednesu. Natrénujte si svůj hlas i pomlky, které jsou téměř vždy nejdůležitější.

3/ přizpůsobte se publiku
Věřte mi, že je velký rozdíl, když přednášíte VŠ studentům, na konferencích, na poradě kolegům nebo na školeních. Jistě víte, že je každá věková, společenská či profesní skupina je jiná a má jiné priority, nastavení a řekněme i jargon. Jinak jsem se musela připravit s vizuálními efekty (obrázky, symboly, emotikony) při přednášce na Job Challenge právě pro VŠ studenty a jinak na přednášku pro dospělé na konferenci Mozek a jeho skrytá tajemství 2014 nebo na workshop na konferenci pro učitele anglického jazyka. Není tedy možné obsáhnout všechny přednášky s jednou prezentací. Zaměřte se na jejich sny, podněty a hlavně váš užitek pro dané publikum. 

Nikde se neocitnete náhodou, vytěžte tedy z každého vystoupení pro sebe i pro posluchače maximum.

4/ zjistěte si co nejvíce informací o skupině, které budete přednášet
Zahrajte si tak trochu na Sherlocka Holmese nebo Agathu Christie, dnes ale na internetu. Když jdu už na prvotní schůzku před svým školením do společnosti, chovám se stejně, jako když jsem byla obchodník pro IT produkty nebo v personalistice. Vyhledání zajímavých informací o společnosti, je dnes s internetem otázka cca 1 hodiny. Přečtu si články o jejich rozvoji, ocenění, projektech a dále produktech nebo službách, které nabízí. Na schůzce pak hlavně poslouchám, co potřebují a následně prezentaci přizpůsobím jejich prostředí, jejich cílové skupině apod.

5/ Zaměřte se na úderný začátek a shrnutí na závěr, z kterého mohou všichni čerpat ještě dlouho po vaší prezentaci
Toto propojení skvěle vystihuje citát George Burnse (am. herec, komik, autor): "Tajemství je mít skvělý začátek a konec. Udržujte je co nejblíže, ať přirozeně navazují jeden na druhý." Navíc průběžně z každé části své prezentace zopakujte hlavní myšlenky, aby posluchači stále věděli, kde se nachází, že plynule přecházíte dál a kam je vedete. Závěrem rozhodně nepoužívejte slova jako "na závěr", což mi radilo mnoho zkušených řečníků. Tím spouštíte vypínač KONEC a téměř nikdo vás už nebude poslouchat. Zakončete tedy poučením, shrnutím nebo citátem či anekdotou ze života, která bude výborně vystihovat téma vaší prezentace.


Přeji vám všem hodně plnohodnotného času a příprav na vaše úspěšné prezentace a pokroků na vaší cestě po veřejných vystoupeních.

Děkuji za vaši podporu. S tímto článkem jsem v roce 2015 získala od AIVD v projektu EPALE ocenění za nejlepší blog pro vzdělávání dospělých.

Andrea Peloušková 

Trainer Prezi & Mind map in English
školitelka prezentačních dovedností a firemní komunikace

Žádné komentáře:

Okomentovat